Ładuje...Książki

Jean McNeil - WSPOMNIENIA Z ANTARKTYDY - DZIENNIKI LODU

Każda chłodna lektura wzbudza we mnie przyjemne ciepło, bo klimaty mrozu to coś co kocham. Jedni na wakacje latają do Hiszpanii bądź ciepłego Egiptu, a ja bardzo chciałabym zobaczyć Antarktydę, dlatego ucieszyłam się z otrzymanej książki. Trochę na początku podchodziłam do niej ostrożnie i z nieufnością. Fakt faktem opis zawartości świadczył o tym, że książka ewidentnie jest w moich (mroźnych) klimatach, ale zawsze przy tego typu pozycjach boję się że autor zarzuci mnie jakimiś geograficznymi faktami, suchymi statystykami i mądrościami, które uważa jednocześnie za zabawne.

Przeczytaj recenzję
Joachim Petterson - PSZCZOŁY. OPOWIEŚĆ O PASJI I MIŁOŚCI DO NAJWAŻNIEJSZYCH OWADÓW NA ŚWIECIE
Mały dzióbek, duże oczka i włochate ciałko. Nie, nie mam na myśli miśków Panda, a pszczoły. To ile mają pozytywnych cech nie sposób jestem tutaj wymienić. Są niesamowicie pracowite i tworzą sporych rozmiarów kolonie.
Przeczytaj recenzję
Astrid Lindgren - DZIECI Z BULlERBYN
Dzieci z Bullerbyn to książka mojego dzieciństwa. Nic tak bardzo nie kojarzy mi się z młodymi latami, jak przygody Lise, Lasse, Bosse, Anny, Britty oraz Ollego. Dziś to dla mnie przede wszystkim podróż w czasie, bo kiedy wzięłam do ręki te cudowne wydanie...
Przeczytaj recenzję
Elisabeth Åsbrink - 1947. ŚWIAT ZACZYNA SIĘ TERAZ
Wiele słyszałam na temat książek Elisabeth Åsbrink, Czuły punk. Teatr, naziści i zbrodnia czy W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa, za którą nota bene autorka zdobyła nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Przeczytaj recenzję
Gordon Stainforth - FIVA. Przekroczyć granicę strachu
Pewnego dnia dwoje dziewiętnastoletnich mężczyzn postanowiło wspiąć się na norweską ścianę Trolli. Ich założeniem było dokonać tego czynu w ciągu jednego popołudnia. Gordon i John Stainforth szybko zorientowali się, że jest to niemożliwe. Natury się nie lekceważy, a już na pewno nie gór.
Przeczytaj recenzję
Steve Sam-Sandberg - Burza
Steve’a Sam-Sandberga poznałam dzięki lekturze Wybrańców. Książki, która wstrząsnęła mną do żywego. Po przeczytaniu której, nie było mi łatwo dojść do siebie. Pisarz i tym razem nie dał mi zapomnieć o Wybrańcach, gdyż w swojej
nowej książce Burza nawiązuje do wielu trudnych i podobnych wątków.
Przeczytaj recenzję
Nina Witoszek - NAJLEPSZY KRAJ NA ŚWIECIE
Na rynku jest niewiele publikacji na temat Norwegii. Może poza kilkoma, godnymi uwagi, dlatego kiedy dowiedziałam się o premierze książki Najlepszy kraj na świecie” szybko stała się moją pozycją styczniową - must have.
Przeczytaj recenzję
Krystyna Naszkowska - Wygnani do raju. Szwedzki azyl
Polska. Rok 1968. Emigracja. Szwecja - to słowa klucz wszystkich opisanych historii.
- Dorota Bromberg znany wydawca literatury pięknej z wieloma sukcesami.

- Karol Żyto lekarz, ortopeda. Leczył rodzinę królewską oraz znanego piłkarza Zlatana Ibrahimowvicia.

Przeczytaj recenzję
Karl Ove Knausgård - Moja walka
Zastanawialiście się ile stron liczyłaby wasza autobiografia? Karl Ove Knausgård, opisał swoje życie na ponad 3 tysiącach stron - ale spokojnie, autobiografię wydano w 5 tomach, więc historia jest dawkowana...
Przeczytaj recenzję
Agnieszka Burska - Wojtusińska
- Suma drobnych radości
Docieram do swojego miejsca pracy i zerkam w stronę biurka. Na samym środku leży kilka paczek i listów. Oczywiście jako rozsądna dojrzała kobieta, rachunki rzucam w kąt i wyciągam rękę po paczkę z wydawnictwa Pascal. Otwieram w pośpiechu. Biorę do ręki...
Przeczytaj recenzję
Tove Jansson - Lato
Książki to dla mnie najlepszy sposób na czas wolny. Zarówno te ciężkostrawne, jak i te lżejsze lektury. Odpływam wtedy do równoległej rzeczywistości. Jednak kiedy już pozwalam zrelaksować się swoim neuronom - zwalniam i czytam coś lekkiego.
Przeczytaj recenzję
Bea Uusma
- Ekspedycja - Historia mojej miłości
Ostatnio nadużywam słowa piękna, ale nie dlatego, że operuje ograniczonym zasobem przymiotników, a dlatego, że to jedyne trafne, nieprzekombinowane stwierdzenie jakiego mogę użyć w przypadku tej publikacji.
Przeczytaj recenzję
Claus Meyer - Wszystkie smaki Skandynawii
Co można powiedzieć o kuchni z północy - niewiele. Ten region słynie z wielu cudów, ale na pewno nie ze swojej kuchni. Powody są zakorzenione w historii, czy nawykach, o czym z resztą sam autor wspomina we wstępie.
Przeczytaj recenzję
Marta Biernat, Adam Biernat - Rekin i Baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów
Nigdy nie byłam na wyspie, a dzięki temu że w moich rękach znalazła się kolejna publikacja na jej temat mogę powiedzieć że bywam tam nie rzadko. Trochę pół żartem, pół serio, jednak faktycznie ostatnimi czasy Islandia stała się literacką celebrytką.
Przeczytaj recenzję
Jacek Kubitsky - Dziennik skandynawski
Pisząc o tej książce muszę zacząć od samego autora. Jacek Kubitsky bo o nim mowa, to pełnokrwisty humanista. Od językoznawstwa przez tłumacza i co dla mnie najbardziej interesujące i najważniejsze, po psychologa.
Przeczytaj recenzję
Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
- Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii
Mama od dziecka wpajała mi, że książki mają duszę. Z takim przekonaniem weszłam w dorosłe życie i kieruję się nim do dziś. Szepty kamieni to książka, która jedynie ugruntowała to przekonanie.
Przeczytaj recenzję
Katarzyna Tubylewicz - Ostatnia opowieść Marcela
Ostatnia powieść Marcela, to jedna z tych książek, którą przeczytałam i po jej zamknięciu nie wiedziałam nic. Nie wiedziałam co napisać, co myśleć, od czego zacząć i na czym skończyć. Tak jakbym przejęła brak weny i poczucie beznadziejności od głównego bohatera.
Przeczytaj recenzję
Katarzyna Tubylewicz - Moraliści
W przypadku recenzji jednego z tytułów pod redakcją Katarzyny Tubylewicz, napisałam, że jest to autorka, której książki chwytam z prędkością światła i mam zamiar wszystkie dogłębnie przeanalizować.
Przeczytaj recenzję
Natalia Kołaczek - I cóż, że o Szwecji
Wszelkie publikacje na temat Skandynawii, są dla mnie numerem jeden. Kiedy pojawia się na rynku jakaś nowość, automatycznie wskakuje na sam szczyt mojej listy must have, zatem było jedynie kwestią czasu, kiedy książka...
Przeczytaj recenzję
Helen Russell - Życie po duńsku
Kiedy uświadomiłam sobie, że autorką Życia po Duńsku jest Brytyjka, trochę mną wzdrygnęło. Po ostatniej lekturze książki Skandynawski raj, autorstwa rzekomo zabawnego Michaela Bootha, przez sekundę przeszło mi przez głowę, że...
Przeczytaj recenzję
Michael Booth - Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych
Bardzo zależało mi na przeczytaniu tej książki. Jednak strona po stronie byłam, delikatnie mówiąc, coraz bardziej zniesmaczona. Książka do smukłych nie należy, co mocno mnie zachęciło, ponieważ wiele informacji zawsze w cenie.
Przeczytaj recenzję