Ładuje...Książki

Karl Ove Knausgård - Moja walka

Zastanawialiście się ile stron liczyłaby wasza autobiografia? Karl Ove Knausgård, opisał swoje życie na ponad 3 tysiącach stron - ale spokojnie, autobiografię wydano w 5 tomach, więc historia jest dawkowana. Długo miałam problem z tą książką przez dziwaczny powód - a uściślając chodziło o tytuł. Jak już sobie coś ubzduram to trudno mi to wybić z głowy, a Moja Walka kojarzyła mi się tylko z jedną publikacją pod tym samym tytułem. Jednak koniec końców, byłoby irracjonalnym nie przeczytać tej autobiografii tylko ze względu na złe skojarzenie.

Karl Ove Knausgård - lat około 40. Rozwodnik. Mąż swojej drugiej żony i ojciec swoich dzieci. Autor z tendencją bliźniaczą do mojej, czyli rozmyślania, rozdrabniania się na części pierwsze i zbaczania ze szlaku.

Przeczytaj recenzję
Agnieszka Burska - Wojtusińska
- Suma drobnych radości
Docieram do swojego miejsca pracy i zerkam w stronę biurka. Na samym środku leży kilka paczek i listów. Oczywiście jako rozsądna dojrzała kobieta, rachunki rzucam w kąt i wyciągam rękę po paczkę z wydawnictwa Pascal. Otwieram w pośpiechu. Biorę do ręki...
Przeczytaj recenzję
Tove Jansson - Lato
Książki to dla mnie najlepszy sposób na czas wolny. Zarówno te ciężkostrawne, jak i te lżejsze lektury. Odpływam wtedy do równoległej rzeczywistości. Jednak kiedy już pozwalam zrelaksować się swoim neuronom - zwalniam i czytam coś lekkiego.
Przeczytaj recenzję
Ika Gaboń - Kawa
Kochasz kawę? Wiesz co to sensoryka i cupping? Albo co łączy konewkę do kwiatków z procesem parzenia napoju bogów? A może wiesz jak zastosować miarkę do naleśników przygotowując kawę? Jeśli nie, to koniecznie musisz sięgnąć po książkę pt. KAWA
Przeczytaj recenzję
Bea Uusma
- Ekspedycja - Historia mojej miłości
Ostatnio nadużywam słowa piękna, ale nie dlatego, że operuje ograniczonym zasobem przymiotników, a dlatego, że to jedyne trafne, nieprzekombinowane stwierdzenie jakiego mogę użyć w przypadku tej publikacji.
Przeczytaj recenzję
Claus Meyer - Wszystkie smaki Skandynawii
Co można powiedzieć o kuchni z północy - niewiele. Ten region słynie z wielu cudów, ale na pewno nie ze swojej kuchni. Powody są zakorzenione w historii, czy nawykach, o czym z resztą sam autor wspomina we wstępie.
Przeczytaj recenzję
Marta Biernat, Adam Biernat - Rekin i Baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów
Nigdy nie byłam na wyspie, a dzięki temu że w moich rękach znalazła się kolejna publikacja na jej temat mogę powiedzieć że bywam tam nie rzadko. Trochę pół żartem, pół serio, jednak faktycznie ostatnimi czasy Islandia stała się literacką celebrytką.
Przeczytaj recenzję
Jacek Kubitsky - Dziennik skandynawski
Pisząc o tej książce muszę zacząć od samego autora. Jacek Kubitsky bo o nim mowa, to pełnokrwisty humanista. Od językoznawstwa przez tłumacza i co dla mnie najbardziej interesujące i najważniejsze, po psychologa.
Przeczytaj recenzję
Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak
- Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii
Mama od dziecka wpajała mi, że książki mają duszę. Z takim przekonaniem weszłam w dorosłe życie i kieruję się nim do dziś. Szepty kamieni to książka, która jedynie ugruntowała to przekonanie.
Przeczytaj recenzję
Katarzyna Tubylewicz - Ostatnia opowieść Marcela
Ostatnia powieść Marcela, to jedna z tych książek, którą przeczytałam i po jej zamknięciu nie wiedziałam nic. Nie wiedziałam co napisać, co myśleć, od czego zacząć i na czym skończyć. Tak jakbym przejęła brak weny i poczucie beznadziejności od głównego bohatera.
Przeczytaj recenzję
Katarzyna Tubylewicz - Moraliści
W przypadku recenzji jednego z tytułów pod redakcją Katarzyny Tubylewicz, napisałam, że jest to autorka, której książki chwytam z prędkością światła i mam zamiar wszystkie dogłębnie przeanalizować.
Przeczytaj recenzję
Natalia Kołaczek - I cóż, że o Szwecji
Wszelkie publikacje na temat Skandynawii, są dla mnie numerem jeden. Kiedy pojawia się na rynku jakaś nowość, automatycznie wskakuje na sam szczyt mojej listy must have, zatem było jedynie kwestią czasu, kiedy książka...
Przeczytaj recenzję
Helen Russell - Życie po duńsku
Kiedy uświadomiłam sobie, że autorką Życia po Duńsku jest Brytyjka, trochę mną wzdrygnęło. Po ostatniej lekturze książki Skandynawski raj, autorstwa rzekomo zabawnego Michaela Bootha, przez sekundę przeszło mi przez głowę, że...
Przeczytaj recenzję
Michael Booth - Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych
Bardzo zależało mi na przeczytaniu tej książki. Jednak strona po stronie byłam, delikatnie mówiąc, coraz bardziej zniesmaczona. Książka do smukłych nie należy, co mocno mnie zachęciło, ponieważ wiele informacji zawsze w cenie.
Przeczytaj recenzję